Sağlık

Lorem ipsum dolor sit amet, ex sed nostro pertinax. Aeque placerat ne eum.

Latest Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram twitter
 • No products in the cart.
  /  Post   /  Hipertansiyon

DOLAŞIM SİSTEMİ

Dolaşım sistemi kalp ve kanı taşıyan arter ve ven (toplardamar) ağlarından oluşur. Atardamarlar (arterler) oksijen açısından zengin kanı kalpten dışarı taşır. Toplardamarlar (venler) kirli kanı (oksijensiz kan) kalbe geri taşır. Dolaşım sisteminizi ana yolların arter ve venleri, yan yolların ise organlarımızı kanla besleyen küçük kan damarlarını temsil ettiği bir karayolu ağı olarak düşünebiliriz. Karayolu ağında olduğu gibi dolaşım sistemimizdeki kan akımı tıkanabilir ve sistemde basınç oluşabilir.

Kalbimiz yüksek oranda kaslı bir organdır ve vücudumuza kan pompalanmasından sorumludur. Kalp sürekli atar, dinlenmek için asla ara vermez ve oksijenin, besinlerin ve yaşamsal maddelerin vücudun her tarafına sürekli temin edilmesini sağlar.

Derin uykuda, koşarken ya da maratonda vücudumuzun işlevlerini en uygun şekilde yerine getirmesi için çalışır.

Kalp, kas tabakalarıyla çevrili dört odadan oluşur. Bu dört oda sol ve sağ atriyum ve sol ve sağ ventrikül olarak adlandırılır. Tek bir kalp atışı boyunca, kalp kası kasılır ve bu odaların duvarları sıkılmış bir yumruk gibi gerilir. Bu, kalp odacıkları içerisindeki kana basınç uygular. Bu güç, kanın atriyumdan ventriküllere ardından ventriküllerden dolaşıma geçmesini sağlar. Kapalı dolaşım sistemimizdeki bu basit pompalama hareketi ve buna karşı ortaya çıkan direnç ‘kan basıncını yaratır.

Yüksek kan basıncı durumunda neler oldu¤unu anlamak için öncelikle normal koşullarda vücudumuzun nasıl çalıştığını anlamalıyız.

Yüksek kan basıncı, kanın kalıcı ve anormal biçimde dolaşım sistemi üzerinde yüksek basınç oluşturması ya da güç uygulaması durumun da meydana gelir.

Vücudumuzda kanın dolaşımı temel olarak birkaç aşamaya ayrılabilir.

1- Oksijen havadan akciğerlerimiz aracılığıyla kana geçer. Oksijen açısından zengin bu kan ‘temiz’ olarak adlandırılır.

2- Temiz kan kalbin sol atriyumuna geçer. Sol atriyum sıkışır (kasılır) ve kanı sol ventriküle iter. Sol ventrikül – kalbin en büyük ve en güçlü odacığı – temiz kanın vücudun her noktasına ulaşacak kadar güçlü biçimde pompalanmasını sağlar. Bunu aort (vücuttaki en geniş arter) aracılığıyla yapar.

3- Aortta kan basıncı, oksijen ve diğer yaşamsal besinlerin (şekerler, yağlar ve vitaminler gibi) vücutta gerekli yerlere taşınmasını sağlayacak şekilde en yüksek düzeydedir.

4- Vücuttaki dokular ve organlar kandan oksijeni alır ve kana atık ürünler ve karbondioksiti bırakır.

5- Kan artık “kirli”dir ve bu kan venler aracılığıyla kalbin sağ atriyumuna döner.

6- Sağ atriyum, kirli kanı sağ ventriküle itmek için kasılır. Sağ ventrikül daha sonra kirli kanı akciğerlere pompalar. Burada kirli kan oksijenle yer değiştirir.

7- Süreç tekrar başlar.

KISACA

Yüksek kan basıncı hayati tehlike oluşturur mu?

Yüksek kan basıncının neden olduğu belirtileri hissetmeyebilir, bu hastalığı görmezden gelebilir ve size zarar verebileceğini düşünmeyebilirsiniz. Ancak yüksek kan basıncına ‘sessiz katil’ denmesinin bir nedeni vardır ve tedavi edilmediğinde bu isim kadar korkutucu olup, kalp krizi, böbrek hastalığı ve inme riskinin büyük oranda artmasına neden olur. Günümüzde kalp hastalığı ve inmeyle birlikte en önemli ölüm nedenleri arasındadır. Bununla beraber yüksek kan basıncının etkin biçimde tedavi ve kontrolünün yapılabilmesi sevindiricidir. Yaşam tarzı değişiklilerine uyum sağlamak ve uygun ilaç tedavisini almak kan basıncınızı anlamlı olarak düşürebilir ve hayati tehlike oluşturan olay riskini büyük ölçüde azaltabilir.

Kendine kendine geçer mi?

Yüksek kan basıncı kendi kendine kaybolmaz. Aslında yaş ilerledikçe doğal bir yükselme eğilimi gösterir. Taze gıdalardan zengin, az tuzlu ve doymuş yağ oranı düşük bir diyetle besleniyorsanız, zinde ve aktif kalabiliyorsanız kan basıncınızı sağlıklı düzeylerde tutmak ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltma da büyük yol kat etmişsiniz demektir. Fakat sağlıklı ve zinde insanlarda bile yüksek kan basıncı görülebilir. Bu yüzden kan basıncınızı düzenli olarak kontrol ettirmeniz ve doktorunuzun reçete ettiği ilaçları almanız yaşamsal önem taşımaktadır.

Kapsamlı PDF dökümanı indirmek için TIKLAYINIZ

Comments

 • reply

  Cynthia Ferguson

  Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros
  . Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue
  Morbi blandit dolor ac rhoncus

  Haziran 21, 2018
  • reply

   Elizabeth Atkins

   Lorem ipsum dolor sit amet. Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros. Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus

   Haziran 21, 2018
 • reply

  Macy Morgan

  Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus

  Haziran 21, 2018

Post a Comment