Sağlık

Lorem ipsum dolor sit amet, ex sed nostro pertinax. Aeque placerat ne eum.

Latest Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram twitter
 • No products in the cart.
  /  Post   /  Pandemi Süresince Takviyelere Yakından Bakış

Your body hears everything your mind says.

Naomi Judd

COVID-19 pandemisinin başlangıcında, birçok tüketici bağışıklıklarını güçlendirmek için takviyelerin kullanımı  arttı. Besin takviyeleri, doğru bir şekilde ve bir birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısının (Aile Hekimi ya da Eczacı) rehberliğinde alındığında sağlığı destekleyebilirken , takviyelerin COVID-19’u iyileştirdiğini veya önlediğini gösteren kanıtlar henüz istatiski olarak anlamlı bir düzeyde değil. Potansiyel sağlık yararları yelpazesine rağmen , tıpkı ilaçlar her hasta için dikkatle seçildiği gibi, uygun şekilde alındıklarından emin olmak için diyet takviyeleri yakından değerlendirilmelidir. Northwestern Medicine Osher Bütünleştirici Tıp Merkezi’nde doktor ve yönetici direktör olan Melinda Ring, “Hamile kadınlar, emziren kadınlar, çocuklar, ameliyat olan kişiler ve daha yaşlı hastalar dahil olmak üzere belirli hasta popülasyonları tarafından ekstra dikkatli olunmalıdır” diyor. Günlük rejiminize herhangi bir takviye eklemeden önce, bu kontrol listesiyle gerekli özeni gösterin.

               a. Seçeneklerinizi araştırın.

Herhangi bir takviyeyi rutininize dahil etmeden önce diyet takviyeleri hakkında temel bilgileri bilmek önemlidir . Vücudunuza herhangi bir şey koyduğunuzda, olumsuz etkiler yaşama riski vardır. Bu etkileri araştırmaya ek olarak, takviyenizden beklediğiniz istenen faydayı veya işlevi izole edin. Risklerin ve faydaların farkındaysanız, PCP’niz ile artıları ve eksileri değerlendirmeye daha hazırlıklı olursunuz.

  1. Aile hekiminize ya da eczacınıza danışın.

Yeni bir takviye almadan önce aile hekiminiz ya da eczacınızla konuşun. Araştırdığınız potansiyel faydalardan ve yan etkilerden bahsedin ve halihazırda almakta olduğunuz diğer takviyeler veya ilaçlarla etkileşimi hakkında bilgi alın. Bir örnek, hipertansiyon ve koenzim Q10’dur (CoQ10). “Statin ilaçları alan hastalar tarafından sıklıkla kullanılan genellikle güvenli bir takviye olan Koenzim Q10, kan basıncını da düşürebilir. Bir hasta CoQ10 kullanıyorsa ve halihazırda tansiyon ilaçları alıyorsa, bu onların kan basıncını çok fazla düşürebilir” diyor Dr. Ring.

Bütünleştirici bir tıp doktoru, hangi takviyelerin sizin için en iyi olacağını belirlemek için eksiklikleri test edebilir ve ardından güvenli bir dozaj ve süre için önerilerde bulunabilir. “Daha fazlası mutlaka daha iyi değildir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şeyi almak en iyisidir, ”diyor Dr. Ring. Aslında, çok fazla takviye almak sağlığınıza zararlı olabilir.

  1. Diyetinize bir göz atın.

Besin açısından zengin birçok gıda , takviye olarak benzer sağlık yararları sunar. Diyetinizi daha yakından izleyerek, yiyecekler yoluyla halihazırda hangi vitaminleri ve besinleri tüketiyor olabileceğinizi değerlendirebilirsiniz. Güvenli dozajları ve diyet kısıtlamalarını göz önünde bulundurarak, takviyelere geçmeden önce aşağıdaki gibi yiyecekleri keşfetmeyi deneyebilirsiniz:

                                                              i.      Kahve (konsantrasyon, enerji ve sindirimi artırmak için)

                                                             ii.      Zerdeçal (iltihaba karşı)

                                                           iii.      Biberiye (odaklanmayı artırmak için)

                                                           iv.      Yapraklı sebzeler (beyin ve kalp sağlığı için)

                                                             v.      Narenciye (C vitamini için)

  1. Günlük rutininizi yeniden değerlendirin.

Diyete ek olarak, diğer yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla birçok takviyenin etkileri elde edilebilir. Örneğin, egzersiz bilişsel hafızanızı, enerjinizi ve ruh halinizi geliştirebilir . Ayrıca uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmek ve daha fazla su içmek sağlığınız ve iyiliğiniz için hayati önem taşır.

  1. Kalite göstergelerini arayın.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) , besin takviyelerini pazarlanmadan önce incelemez . Dr. Ring, “Eklerin kaliteli olduğundan emin olmak çok önemlidir, çünkü araştırmalar takviyelerin kontamine olabileceğini, karıştırılabileceğini veya etikette listelenenlerden çok fazla veya çok azını içerebileceğini göstermiştir” diyor.

Kaliteyi değerlendirirken takviye kategorisine bakmak da önemlidir. Dr. Ring, “Sağlayıcınıza danışmadan beyin güçlendirici, kilo kaybı, vücut geliştirme veya cinsel performans diyet takviyelerine başvurmayın” diyor. “Bu dört takviye kategorisinin, farmasötik ilaçlar tarafından tağşiş için yüksek risk altında olduğu bulundu.” Ekin kaliteli olduğundan emin olmak çok önemlidir. — Melinda Ring, MD

Belki de bir ek istediğin şey değildir. Dr. Ring, “Hızlı düzeltmeye gitmek cazip gelse de, ihtiyaçlarınıza en iyi neyin hizmet edeceğine dair tıbbi bir değerlendirme yoluyla kişiselleştirilmiş öneriler alın” diyor.

Bir sonraki büyük trendi takip etmek yerine, takviye satın alırken daha iyi bilinen ve tanınabilir markaları seçmenizi önerir. Mümkünse, US Pharmacopeia’dan USP onaylı bir işaret arayın veya ürünün yüksek kalitede ve saf olduğunu gösteren ConsumerLab.com tarafından yapılan bir inceleme için bakın.

Sonuç olarak: Yaşam tarzı seçimleri gibi alternatifleri değerlendirin ve takviyeleri rutininize dahil etmeden önce PCP’nizle iletişime geçin.

 

Comments

 • reply

  Cynthia Ferguson

  Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros
  . Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue
  Morbi blandit dolor ac rhoncus

  Haziran 21, 2018
  • reply

   Elizabeth Atkins

   Lorem ipsum dolor sit amet. Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros. Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus

   Haziran 21, 2018
 • reply

  Macy Morgan

  Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus

  Haziran 21, 2018

Post a Comment