Sağlık

Lorem ipsum dolor sit amet, ex sed nostro pertinax. Aeque placerat ne eum.

Latest Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram twitter
 • No products in the cart.
  /  Post   /  Besin Takviyeleri

Besin Takviyeleri

Beslenmemizde yer alan besinlere ek anlamına gelir. Besin takviyesi, bireylerin ihtiyaçlarına göre değişir. Besin takviyeleri aşağıdaki grupları kapsar.

a.      Vitamin

b.      Mineral

c.       Amino asitler

d.      Fitokimyasallar

e.      Otlar (herbal)

f.        Botanik ürünler

Hap, kapsül ya da şurup şeklinde ve yüksek dozlarda kullanılabilir formdadırlar. Besin takviyelerinin gerekli görüldüğü durumlar;

·         Düşük enerji içeren diyet uygulayanlar

·         Vegan ve vejateryenler

·         Demir eksikliği anemisi olanlar

·         Gebe ve emziren kadınlar (demir, folat, B12 vit vb)

·         Menopoz dönemindeki kadınlar

·         Yaşlılar

·         Uzun süre ilaç kullananlar (anatasitler, antibiyotikler, laksatifler, diüretikler, vs)

·         Besin alımını engelleyen alerjik hastalığı olanlar

·         Bir hastalığa bağlı olarak beslenme (nutrition) tedavisi alanlar

·         Diyaliz tedavisi gören hastalar

3.      Besin Takviyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir / Hangileri Size Uygun?

Diyet takviyeleri her zamankinden daha popüler. Bu kadar çok trendle, sizin için doğru olanı deşifre etmek zor olabilir. Burada, Northwestern Medicine uzmanları ne almayı ve nelere dikkat etmeyi düşünmeleri gerektiğini tartışıyorlar.

a.      D vitamini Araştırmalar, D vitamini takviyesinin arttığını göstermiştir. Northwestern Medicine Anna V. Balabanova, MD , aile hekimliği, “Bu muhtemelen kalp sağlığı, kırıklar ve diğer sağlık sonuçları üzerinde olası yararlı etkileri gösteren çeşitli çalışmaların tanıtımından kaynaklanmaktadır” diye açıklıyor. D vitamini öncelikle kalsiyum emilimi yoluyla sağlıklı kemikleri destekler, ancak aynı zamanda bağışıklık sistemini desteklemek ve iltihabı azaltmakla da ilgilidir. Northwestern Medicine Nöroloğu Jinny O. Tavee, MD, “Düşük D vitamini seviyeleri bilişsel bozulma ile ilişkilendirilmiştir” diyor . Araştırmalar, D vitamininin nörodejenerasyona yol açan faktörleri hedef alarak koruyucu olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca kalbe ve beyne giden kan damarlarının normal işleviyle de ilgili olabilir.

b.      Bitkisel Bitkisel takviye satışları 2016 yılında yüzde 7,7 arttı ve bitkisel ürünler çekiş kazanmaya devam ediyor. Ginkgo biloba’dan çuha çiçeğine kadar, bu takviyelerin birçoğu yerel bakkalınızda çok çeşitli avantajlarla mevcuttur. Bununla birlikte, takviyeler FDA tarafından düzenlenirken, ilaç veya gıda olarak düzenlenmezler. Dr. Tavee, “Bitkisel bir takviyenin belirli bir hastalıkta yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar olsa da, dikkatli olmanız gerekir. Bunu doktorunuzla tartışır ve şu anda almakta olduğunuz herhangi bir ilacı etkilemediğinden emin olurum.”

c.       Probiyotikler Bağırsak mikrobiyomu  son birkaç yıldır sıcak bir konu olmuştur. Gönderen  elma sirkesi için probiyotikler , insanlar sindirim sorunları hafifletmek için yollar aramaktadır. Yaklaşık 4 milyon insan probiyotik kullandığını bildirdi ve bu da probiyotikleri en yaygın kullanılan üçüncü besin takviyesi haline getirdi .

d.      Kişiselleştirilmiş vitamin paketleri: Bazı şirketler özel olarak oluşturulmuş günlük vitamin paketlerini araştırıyor. Örneğin, çevrimiçi bir değerlendirmeyi tamamlayabilirsiniz ve şirket sonuçlara göre beslenme tavsiyenizi oluşturur. Günlük paketler size özel hazırlanır ve kapınıza kadar teslim edilir. Diğer firmalar vitaminleri sizin tercihlerinize göre paketleyecek, günlük dozlarda size özel paket oluşturacak ve size gönderecektir.

e.      B-12 Vitamini: B-12’nin emilimini engelleyen ilaçların yaygın olarak kullanılması nedeniyle B-12 eksikliği daha sık görülmektedir. Bu, asit reflü ve diyabet tedavisi için yaygın ilaçları içerir. B-12 eksikliğinin belirtileri şunlardır:

                                                              i.      Bacaklarınızda uyuşma ve karıncalanma

                                                             ii.      Yürüme zorluğu

                                                           iii.      Kas krampları

                                                           iv.      Dilde veya ağızda yanma

                                                             v.      Vizyon değişiklikleri

                                                           vi.      Kognitif bozukluk

“B-12 vitamini et, tavuk, balık ve yumurta gibi hayvansal ürünlerde bulunur. Gastrik bypass geçiren veya vejeteryan diyeti uygulayan kişilerin B-12 eksikliği için risk altında olduğu iyi bilinmesine rağmen, şimdi bunu hayvansal ürünler içeren normal bir diyet yiyen ancak bunu engelleyen ilaçlar alan hastalarda görüyoruz. B-12’nin emilimi. Bu hastalarda, ağızdan veya enjeksiyon yoluyla alınabilen B-12 takviyelerinin dikkate alınmasını öneriliyor”.

f.        Vitamin B-1: Tiamin veya B-1, vücudunuzdaki yiyecekleri enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur. Eksikliği nadir olmakla birlikte, gastrik bypass ameliyatı veya ağır alkol kullanımı dahil olmak üzere bir dizi faktör riskinizi artırabilir. Bir eksikliğin belirtileri şunları içerebilir:

                                                              i.      Bacaklarınızda uyuşma ve karıncalanma

                                                             ii.      Yorgunluk

                                                           iii.      Kas krampları

                                                           iv.      Kalp çarpıntısı

                                                             v.      Hafıza kaybı

                                                           vi.      Kas Güçsüzlüğü

                                                         vii.      Bulanık görme

Eğer ele alınmazsa, bir B-1 eksikliği ciddi nörolojik ve kardiyak komplikasyonlara neden olabilir.

  1. Bakır: Metabolizmanızı ve sinir sisteminizi destekleyen temel bir mineral olan bakır, takviyeler dünyasında daha fazla tanınmaya başlandı. Bakır, omurilik ve sinirler için kritik öneme sahiptir, ancak takma diş kremlerinde ve soğuk algınlığını önlemek için kullanılan ‘bağışıklığı güçlendiren’ takviyelerde bulunabilen çinko ile yer değiştirebilir. Gastrik bypass geçiren kişilerde bakırın emilmesi de zor olabilir. Aranacak işaretler şunları içerir:

·         Yorgunluk

·         Yürüme zorluğu

·         Ayaklarda uyuşma veya karıncalanma

·         Osteoporoz (kırılgan kemikler)

·         Sık görülen hastalıklar

Bakır takviyeleri ile dikkatli kullanın. Çok fazla bakır bulantı, kusma ve baş ağrısına neden olabilir.

h.      Demir: En yaygın eksikliklerden biri , kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gerekli olan bir mineral olan demirdir . Özellikle kadınları ve çocukları etkiliyor. Bir eksikliğiniz varsa, şunları yaşayabilirsiniz:

·         Yorgunluk

·         baş ağrısı

·         kırılgan tırnaklar

·         Çok miktarda alındığında demir toksik olabilir ve ciddi karaciğer hasarına yol açabilir. Demir takviyesi almak yerine mercimek, yumurta sarısı, barbunya ve et yiyerek demir seviyenizi doğal olarak artırabilirsiniz.

Diyet takviyeleri her zamankinden daha popüler. Bu kadar çok trendle, sizin için doğru olanı deşifre etmek zor olabilir. Burada, Northwestern Medicine uzmanları ne almayı ve nelere dikkat etmeyi düşünmeleri gerektiğini tartışıyorlar.

 

Comments

 • reply

  Cynthia Ferguson

  Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros
  . Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue
  Morbi blandit dolor ac rhoncus

  Haziran 21, 2018
  • reply

   Elizabeth Atkins

   Lorem ipsum dolor sit amet. Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros. Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus

   Haziran 21, 2018
 • reply

  Macy Morgan

  Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus

  Haziran 21, 2018

Post a Comment