Sağlık

Lorem ipsum dolor sit amet, ex sed nostro pertinax. Aeque placerat ne eum.

Latest Posts

  Sorry, no posts matched your criteria.

facebook instagram twitter
 • No products in the cart.
  /  Post   /  Tiroid Bozuklukları Temel Bilgiler

Tiroid Bozuklukları Temel Bilgiler

Tiroid bezi vücutlarımızın büyümesi ve metabolizmamızın hızının düzenlenmesine yardımcı olur (yediğimiz besinlerin vücutlarımızın kullanabileceği enerjiye dönüşümünü içeren süreçler). Diğer bir deyişle, vücutlarımızın çalışma hızını kontrol eder.

 

TiROiD NE YAPAR?

Tiroid iki önemli hormonun üretiminden sorumludur:

Tiroksin (T4 olarak da bilinir)

Triiodotironin (T3 olarak da bilinir)

Vücudumuzda tiroid hormonlarının düzeyleri oldukça sabit kalmaktadır. Tiroid hormonlarının iki genel fonksiyonu vardır:

Metabolizmamızı kontrol etmek

Her iki tiroid hormonu vücudun karbohidratları, yağları ve proteinleri işleme hızını arttırabilir.

Ayrıca oksijen tüketimi ve vücut tarafından ısı üretimini arttırmak üzere kalp, karaciğer, böbrek ve kaslara da etki edebilirler.

 

Büyüme ve gelişmemizi kontrol etmek

Tiroid hormonları direkt olarak olduğu gibi pituiter bez (beyin kökünde bir sapa bağlı olan hormon bezi) tarafından büyüme hormonu üretimini etkileyerek de vücudumuzun hücrelerinin büyümesini düzenler. Bu nedenle özellikle çocuklukta normal fiziksel büyüme ve mental gelişim için gereklidirler.

PARATiROiD BEZLER NEDiR?

Paratirodi bezler dört tanedir ve tiroid bezimizin yanında yer alır. Paratiroid bezlerin pozisyonları dışında tiroid ile ilişkileri yoktur. Bu bezler kanda kalsiyum ve fosfor konsantrasyonunu düzenleyen paratiroid hormonu (PTH) üretirler. Kalsiyum sağlıklı kemikler ve genel iyilik hali için gerekli olduğundan vücudumuzda dolaşan kalsiyum miktarı dikkatle kontrol edilmelidir.

iYOT VE TiROiD BEZi

Vücutta yer alan iyodun çoğu tiroid bezinde yer alır. iyot tiroid hormonlarının üretimi için gerekli olan bir ham maddedir. Triiodotironin üç iyot atomu içerir ve sıklıkla T3 olarak adlandırılır. Tiroksin dört iyot atomu içerir ve bu nedenle T4 diye adlandırılır. Vücutta etki gösterebilmek için T4’ün vücut içinde T3’e dönüşmesi gerekir (bir iyot atomunun ayrılmasıyla). ingiltere’de yeterli iyot alımı sıklıkla bir sorun değildir, çünkü meyveler, sebzeler, et (özellikle karaciğer), zenginleştirişmiş tahıllar, deniz ürünleri ve deniz yosunu dahil bir çokbesinde bulunur. Gerçi çok fazla iyot tüketiminin mevcut tiroid hastalığını şiddetlendireceği akılda tutulmalıdır.

Kolay Anlama Kılavuzu Serisi / Tiroid

Atom bir maddenin kimyasal özelliklerini taşıyan en küçük bileşenidir (örn. iyot). iyot kelimesi ‘menekşe rengi’ anlamına gelen Yunanca ‘iodes’ kelimesinden gelmektedir.

TiROiDi NE KONTROL EDER?

Tiroid bezinin aktivitesi pituiter bez ve hipotalamus tarafından dikkatle düzenlenir. Pituiter beyin kökünde bir sapa bağlı bir hormon bezidir ve hipotalamus pituiterin üzerinde yer alır ve kendisi beynin bir bölümünü oluşturur. Bunlar bir ekip şeklinde çalışırlar (hipotalamik-pituiter-tiroid ekseni olarak bilinir).

Hipotalamus, pituiter bez ve tiroid bezi uyum içinde çalışarak kan dolaşımımızda yer alan tiroid hormonlarının düzeylerini sıkı şekilde kontrol ederler.

Eğer kanda çok fazla T4 ve T3 varsa o zaman hipotalamus bunu hissedecek ve tirotropin salgılayan hormon (TRH) üretimini sona erdirip böylelikle tiroid hormon üretimini yavaşlatarak yanıt verecektir. Bu sürece negatif geri besleme adı verilir.

Eğer pituiter bez kan dolaşımında çok T4 ve T3 tespit edemezse daha fazla tiroid stimüle edici hormon (TSH) yapacak ve indirekt olarak daha fazla tiroid hormonu üretilmesine neden olacaktır.

 

Tüm sistem bir nevi su kaynatıcı ve termostat gibidir. Pituiter bez kan dolaşımınızdaki tiroid hormonlarının düzeylerini, tıpkı evinizdeki termostatın sıcaklığı hissedip kontrol ettiği gibi hisseder vekontrol eder. Çok soğuk olduğunda termostat sıcaklığı hisseder ve kaynatıcıyı ateşler (tiroid). Isı sıcaklığı ayarlayacak şekilde yükseldiğinde termostat bunu hisseder ve kaynatıcı durur.

 

TiROiD BOZUKLUKLARI-TEMEL BiLGiLER

Eğer tiroidiniz ile ilgili yolunda gitmeyen birşeyler olursa bunu hemen farkedemeyebilirsiniz, çünkü bulgular yavaş yavaş ortaya çıkabilir ve kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Tiroid bozuklukları sıklıkla önlenemese de doğru tedavi ile etkin şekilde kontrol edilebilirer.

Normal koşullar altında tiroid bezi sakince çalışır ve biz mutlu bir şekilde ondan ve bizim için yaptığı önemli işlerden habersiz oluruz. Tıbben bu durum ötiroidizm olarak bilinir. Ancak tiroid beziçok az veya çok fazla tiroid hormonu ürettiği zaman denge bozulur ve bulgular ortaya çıkar. iki majör tip tiroid bozukluğu vardır.

 1. Hipotiroidizm: Tiroid bezi kan dolaşımına çok az tiroid hormonu salgıladığında ortaya çıkar. Çok az miktarda hormon vücudun fonksiyonarını yavaşlatır.
 2. Hipertiroidizm: Tiroid bezi fazla aktif olup kan dolaşımına çok fazla tiroid hormonu salgıladığında ortaya çıkar. Çok fazla hormon vücudun fonksiyonlarını hızlandırır. Yani gerçekte, tiroid bozuklukları tamamen tiroid hormonlarının dengesizliğinden ibarettir. Ancak tam olarak ne olmaktadır? Anlatılan termostat ve kaynatıcı örneğini düşünmek tam olarak ne olduğunu anlamamıza yardımcı olabilir.
  Tiroid bezini bir kaynatıcı (vücudun sıcaklığını metabolik hızını kontrol eder) ve pituiter bezi kay-natıcının sıcaklığını kontrol eden bir termostat olarak düşünün. Tiroid bozuklukları termostat(pituiter bez) sıcaklığı doğru okuyamadığında veya kaynatıcı (tiroid) termostata uygun şekilde yanıt

  veremediğinde ortaya çıkar.

  Tiroidiniz ile ilgili yolunda gitmeyen bir şeyler olursa bunu hemen farkedemeyebilirsiniz, çünkü bulgular yavaş yavaş ortaya çıkabilir ve kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. Tiroid bozuklukları sıklıkla önlenemese de doğru tedavi ile etkin şekilde kontrol edilebilirer.

BULGULAR

Tiroid bozukluklarının bulguları kişiden kişiye, güçlükle farkedilmek ile tamamen zayıf düşmek arasında, önemli ölçüde değişir. Bazı insanlarda tiroid fonksiyonları normalden sadece hafif farklılık gösterse de çok ciddi bulgular gelişebilir. Tersi de doğrudur, bazı insanlarda çok hafif bulgular ortaya çıkabilir ama tiroid fonksiyonları epeyce anormal olabilir. Bazı tiroid bozuklukları aylarca tespit edilemeyebilir, çünkü bulgular menapoz veya stres gibi durumlarla kolayca karıştırılabilir.

 

Hipotiroidizmin bulguları (aktivitesi düşük tiroid)

Hipotiroidizmin pek çok bulgusu vardır ve aşağıda en sık görülen birkaç tanesi sıralanmaktadır.

Göreceğiniz gibi bu bulguların bazıları (yorgunluk gibi) göreceli olarak yaygın görülen şikayetlerdir ve bu şikayetlere sahip olmak sıklıkla sizde tiroid bozukluğu olduğu anlamına gelmez.

Daha nadir görülen bulgular (boynun ön tarafında şişlik gibi) tiroid hastalığı için daha güvenilir göstergelerdir: Yorgunluk, sürekli uyku ihtiyacı Soğuğun daha fazla farkında olma Kuru ve kalınlaşmış deri ve kıllar fiiş yüz ve gözlerin altında torbalar

Daha ağır ve uzun periyotlar Açıklanamayan kilo alımı

Depresyon, konsantrasyon eksikliği

Kan basıncının artması, kalp hızının yavaşlaması

Boynun ön kısmında şişlik

Parmaklar ve ellerde karıncalanma

Tabaka tabaka ayrılan tırnaklar

Özellikle kaşın dıştaki üçte birinde olmak üzere kıl dökülmesi

 

OTOiMMÜN TiROiD HASTALIĞI

Otoimün hastalık vücudun immün sistemi sağlıklı hücreleri, organları veya dokuları yabancı istilacılarla karıştırıp onlara karşı saldırıya geçmeye başladığında ortaya çıkar. iki majör tip otoimmün tiroid hastalığı vardır

Hashimoto hastalığı

(hiptiroidizme yol açar) ve Graves’ hastalığı (hipertiroidizme yol açar). Bu iki durumun bulguları farklıolsa da her ikisine de immün sistemin bozuk çalışması yol açar ve bu nedenle ‘otoimmün hastalık’ olarak adlandırılırlar. immün sistemimiz bizi yabancı istilacılardan (bakteriler ve virüsler gibi) antikor adı verilen özel hazırlanmış maddelerle parçalamak suretiyle korur. Normal koşullar altında immün sistemimiz bizi enfeksiyonlara karşı korur ve onsuz yaşayamayız. Ancak eğer bir otoimmün hastalığınız varsa vücudunuz vücudun kendisinin belli bölümlerine Yönelik antikorlar üretmeye ve böylelikle vücuttaki belli hücre ve doku gruplarını parçalamaya başlar.

Eğer otoimmün bir tiroid hastalığınız varsa vücudunuz tiroidinizi yanlışlıkla ‘yabancı cisim’ olarak algılar ve ona saldırır. Bu durum beze zarar verir, Bu nedenle düzgün çalışamaz ve anormal miktar- larda tiroid hormonu salgılar. Romatoid artrit de başka bir tip otoimmün hastalıktır.

 

Suspendisse eget hendrerit mi, sit amet tempor magna. Etiam nibh, imperdiet eget tristique vel, fringilla et dolor. Donec odio nibh, vitae aliquam purus sollicitudin nec eu.

Curabitur feugiat mauris lobortis, sagittis enim in, mollis dui. Cras porttitor tortor quis ex efficitur pretium. Morbi accumsan id orci a eleifend. Fusce sit amet hendrerit erat, eget tristique orci. Aenean ullamcorper pharetra purus. Aliquam eu faucibus nunc, ac fermentum quam. Cras euismod neque sed lorem cursus iaculis. Duis at lorem blandit, mattis tortor vitae, ornare ligula. Donec malesuada purus ut aliquet ultrices. Orci varius rutrum est. Maecenas sit amet scelerisque orci. Aenean et ex ut elit tincidunt rutrum Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros. Phasellus eu mi metus. Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus semper. Donec rutrum risus vitae arcu interdum condimentum pellentesque.

Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros. Phasellus eu mi metus. Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus semper. Donec rutrum risus vitae arcu interdum condimentum. Pellentesque eu ex metus. Maecenas facilisis est at aliquet blandit. Nullam volutpat ultricies enim, ut pulvinar enim placerat non aliquam.

Comments

 • reply

  Cynthia Ferguson

  Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros
  . Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue
  Morbi blandit dolor ac rhoncus

  Haziran 21, 2018
  • reply

   Elizabeth Atkins

   Lorem ipsum dolor sit amet. Nunc tincidunt venenatis tellus euismod fermentum. Maecenas sed dapibus eros. Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus

   Haziran 21, 2018
 • reply

  Macy Morgan

  Phasellus eu mi Nunc mi nisl, viverra id sollicitudin et, auctor sit amet augue. Morbi blandit dolor ac rhoncus

  Haziran 21, 2018

Post a Comment